1 Eylül 2017 Cuma

Ali ile Nino * Yusuf Çimen VezirliHer şey, Halit Ergenç'in filmde oynayacağını duymamla başladı. Kitabı aldım fakat uzun bir süre bekletmek durumunda kaldım. Başladım, bitiremedim derken sonunda bitti. Ali ve Nino Leyla ile Mecnun ya da Ferhat ile Şirin ya da Romeo ve Juliet gibi klasik bir aşk hikayesi. Azerbeycan'da ve Gürcistan'da bu kitabı özellikle öğrenim döneminde okutuyorlar. Hikaye uzun zaman önce yaşanmış ve kitap çok uzun seneler önce yazıldığı için yazarının kim olduğu net değil. Kimi kaynaklara göre kitabın yazarı Kurban Said kimi kaynaklara göre Yusuf Çimen Vezirli. Bazı kaynaklara göre ise ikisi aynı kişi.

Ali müslüman bir genç Nino ise Gürcü prensesi. Okul döneminde arkadaşlar ve birbirlerini seviyorlar. Ali'nin en büyük isteği okul bitince evlenmek fakat Nino farklı bir dine mensup Hristiyan. Asya ile Avrupa arasında sıkışmış kalmış bir şehirde herkes iç içe yaşıyor. İmam-ı Cafer mezhebine bağlı olan Ali'nin amcasının dört tane çarşaflı eşi var. Kendisi İran'da yaşıyor ve ara sıra Bakü'ye gelmekte. Bunu bilen Nino Ali ile evlenmeye korkuyor, çünkü O'nunda bu adetleri devam ettireceğini düşünüyor. Ali ise tek eşliliği savunuyor fakat ailesinin geleneklerinede saygı duymak zorunda. Uzun çabalar sonucunda evlenseler de savaş peşlerini bırakmıyor ve İran'a kaçıyorlar. İran'da ise Nino farklı bir kültüre mensup olduğu için zorluk çekiyor. Daha sonrasında Bakü'ye döndüklerinde ise Avrupa standartlarında ilerleyen şehirde Ali kendini yabancı gibi hissediyor. Ve savaş yeniden başlıyor. Ali ise bu sefer, sonuna kadar burada kalmaya karar veriyor.

Ali ve Nino'nun aşkından esinlenerek Gürcistan Batum sahil kenarında aşıkların sembolü olarak bir heykel yapılmış. İki insan figürü yavaş yavaş birleşiyor birbirinin içinden geçiyor ve sonrasında ayrılıyorlar. Batum'a gittiğimde en çok hoşuma giden şey bu heykel oldu. Gece ışıklı gösterimi farklı tabi ki.

Okumanız Dileğiyle
Şenay

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder