20 Mart 2017 Pazartesi

Unutursun * iclal aydın

Üç kuşak kadın hikayesi. Benim kadın hikayeleri sevdiğimi bilmeyen yok sanırım. Üç kadının da benzer acıları, benzer hasretlikleri. Ve hiç bilmedikleri yollarda kesişen anılar. Hikaye hangi karakter üzerinde yoğunlaşıyor derseniz, öyle bir şey söz konusu değil.

Lorin, annesi Yaşar ve büyükannesi Samire üzerinden kadın paylaşımları dinliyoruz. Bir de Lorin'in oğlu Kaan var. Anne- Çocuk ilişkilerinde kopukluklar yaşanırken karakterlerin torunlarıyla farklı bir ilişki içinde olduğunu gözlemliyoruz. Ve bu üç kadının da hayatına bir şekilde dokunan Gavras bey. İclal abla, Gavras bey'i düşünürken hep Sadri Alışık'ı hayal etmiş. Biz okuyucular da böyle değil miyiz? Bir karakteri çok seversek, onu ete kemiğe bürür hayalimizde bir köşeye oturturuz. Annesinin hastalığı üzerine bu kitabı yazmaya karar verdiğinde başka bir yola girmiş ve önceki kitabı 'Bir Cihan Kafes' in karakterleri karşı karşıya gelmiş. Açıkçası bir devam kitabı olduğunu söylemek doğru olmaz. Unutmamak adına notlarını bu kitabın içine sakladığını ve karakterlerine emanet ettiğini söylemişti. Kitabı çok beğendim. Araştırmak için notlar da edindim.

Kitapta sevdiğim o kadar çok ayrıntı var ki, fakat kopya vermek de istemiyorum. Hikayenin bir kısmına İclal ablanın kendini dahil etmesi inanılmaz hoşuma gitti ve otelde kullanılan isimler gerçekten çok hoş incelikler.

İnsan neleri unutur neleri unutmaz bilemem fakat insan unutmazsa yaşayamaz. Unutmak iyidir, unutmak güzeldir yeniden kalkmak yaşamak cesaret etmek için unutmak gerekir. Ve bazen unutmak, vefasızlık değil bir affetme biçimidir.

Okumanız Dileğiyle
Şenay

2 yorum:

 1. Selam.
  Tam bir İclal Aydın hayranıyım. Sanırım biraz kendime benzetmeminde bunda etkisi var. :)
  Ne yazsa ne okusa, nede söylese dinlerim. :)
  Henüz bu kitabını okumadım ama okuyacaklarım arsında.
  Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,

   O zaman bu kitabı çok seveceksin :) Gerçekten samimi bir hikaye var ve duygusal.

   Sil