30 Nisan 2016 Cumartesi

Ask ve Acı * Frida Kahlo - Rauda Jamis
Uzun zamandır okumak istediğim bir kitaptı. İkon haline gelmiş Frida'yı aranızda merak etmeyen var mı ? Sadece ressam olduğunu bilirdim. Bir kadın, ne kadar megaloman olabilir ki sürekli kendi resimlerini çizer. Kendine aşık bir insan.

Kitabı okuyunca anladım, sebeplerini. Frida Alman asıllı bir baba ve Meksikalı bir kadının üçüncü çocuğu, kardeşlerinin aksine çok güzel değil fakat çok akıllı. Babası öyle düşünüyor. Lise çağlarında hayatını yönlendirecek o feci kazayı yaşıyor. Erkek arkadaşı ile bindiği otobüs de kaza sonucu ağır yaralanıyor ve felç kalıyor. Uzun tedavi sonucunda tekrar hayata dönebiliyor fakat hep yarım. İlk olarak erkek arkadaşından ayrılmak zorunda kalıyor. Erkek arkadaşı Alexandro ondan nasıl uzaklaşırsa Frida Onu kendine çekmeye çalışıyor. Asla aşktan vazgeçmiyor. İlginç değil mi? Yorum yapmasam daha iyi. Uzun süre sırt üstü yatmak zorunda kalan Frida için annesi yatağının üzerine bir ayna yaptırıyor. Yatmaktan nefret eden Frida önce annesinin kendisiyle dalga geçtiğini düşünüyor fakat sonra kendine bakarak resim yapmaya başlıyor. Duygularını resimle ifade eden Frida bir süre sonra korse yardımıylaj yataktan kalkabiliyor. Fakat hastalık peşini bırakmıyor. Diego ile tanışması ile bambaşka bir konu. İhtiras ve ihanet dolu aşkları var. Nerede soluklanırlarsa soluklansınlar birbirlerine dönüyorlar.

Garip, gerçek ve okunması gereken bir hikaye. Kişinin ne olursa olsun, bas bas kendini sevmesi gerektiğini aynı zamanda güven duymasını belirten gerçek bir yaşam öyküsü.

Okumanız Dileğiyle
Şenay

1 yorum:

  1. Merhaba,
    bende daha yeni bitirdim bu muhteşem kadının hayatını.
    Sevgiler.

    YanıtlaSil